DxDiag Nedir, Ne İşe Fayda, Nasıl Açılır?

Epiclife

Member
Windows işletim sistemi, kullanıcılarına dahili olarak bir epeyce farklı araç ve uygulama sunmaktadırlar. Bunlardan kimileri herkes tarafınca bilinirken kimilerini ise pek bilen yoktur. DxDiag aracı da bunlardan bir tanesi. Birinci nazarannler için bir üçüncü taraf uygulamaya ve hatta kuşkulu bir virüse benzetilen DxDiag, aslında Windows tarafınca kullanıcılarına dahili olarak sunulan sistem bilgi aracıdır.

DxDiag aracını sistemdeki öteki dahili bilgi araçlarından ayıran en kıymetli özellik, şoför detaylarıne kadar ayrıntılı bir tahlil sunmasıdır. beraberinde karşınıza çıkan bu ayrıntıları bir daha tıpkı araç üzerinden süratle bir metin evrakına dönüştürerek gerekli durumlarda Windows onaylı bir bilgilendirme metni kullanabilirsiniz. Gelin DxDiag nedir, ne işe fayda, nasıl açılır üzere merak edilen soruları tüm bilgileriyla nazaranlim.

DxDiag nedir?

DirectX Diagnostic kısaltması olarak kullanılan DxDiag, Windows işletim sisteminde dahili olarak bulunan bir sistem bilgisi ve teşhis aracıdır. Tüm Windows işletim sistemi versiyonlarında bulabileceğiniz DxDiag ile bilgisayarınızın genel özelliklerini, ekran kartı özelliklerini, ses kartı özelliklerini ve başka ek giriş donanımlarına ilişkin özellikleri tüm bilgileriyla gorerek bu ayrıntıları bir metin evrakı olarak alabilirsiniz.

DxDiag ne işe fayda?

DxDiag aracına baktığımız vakit güya epey da değerli bir fonksiyonu yokmuş üzere görünebilir fakat bilgisayarınızda ya da sürücülerinizde bir sorun yaşandığı vakit tüm bu ayrıntılı bilgilere gereksiniminiz olacak. Kendi imkanlarınızla sıradan birkaç tarif yapmak yerine DxDiag aracından aldığınız metni bir uzmana göstererek sorunun ne olduğunun epeyce daha kolay anlaşılmasını sağlayabilirsiniz.

Bu açıdan baktığımız vakit DxDiag aslında bir sistem bilgi ya da teşhis aracından epeyce daha fazlasını yapıyor diyebiliriz. Tahminen uzman olmayan bir kullanıcının hayli uğraşarak elde edeceği sistem ve şoför ayrıntılarının tamamına tek tıkla ulaşmanızı ve bu ayrıntıların tamamını pek ayrıntılı bir metin dokümanı olarak elde etmenizi sağlıyor.

DxDiag nasıl açılır? DxDiag ile bilgisayar özelliklerine bakma:

• Adım #1: Windows tuşu + R tuş kombinasyonunu kullanarak Çalıştır ekranını açın.
  • Adım #2: DxDiag yazın ve Enter’a basın ya da Tamam butonuna tıklayın.
  • Adım #3: DxDiag aracı açılacak.
  • Adım #4: Sol alt köşedeki yeşil yükleme çubuğunun tamamlanmasını bekleyin.
  • Adım #5: Sekmelere tıklayarak tüm sistem ayrıntılarını nazaranbilirsiniz.
    • Sistem ayrıntılarını metin olarak almak için;
  • Adım #6: DxDiag ekranındaki Tüm ayrıntıları Kaydet butonuna tıklayın.
  • Adım #7: Evrak ismi belirleyin.
  • Adım #8: Belgenin kaydedileceği gaye klasörü seçin.
  • Adım #9: Kaydet butonuna tıklayın.
  • Adım #10: Sistem detaylarınizin bulunduğu metin evrakı, seçtiğiniz amaç klasöre kaydedilecek.
DxDiag aracı ile sistem ayrıntılarını görüntülemek ve sistem ayrıntılarını bir metin evrakı olarak almak için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Sistem detaylarınizin olduğu metin evrakı TXT evrak formatındadır. Not Defteri ve gibisi bir uygulama kullanarak kelam konusu metin evrakını açabilirsiniz.

DxDiag aracını açtığınız vakit karşınıza çıkan birinci ekran olan Sistem sekmesinde, genel olarak tüm sistem ayrıntılarını görüntülersiniz. Ekran sekmesinde, ekran kartı şoförünüze ilişkin ayrıntıları görüntülersiniz. Ses sekmesinde, ses kartı şoförünüze ilişkin ayrıntıları görüntülersiniz. Giriş sekmesinde, bilgisayarınıza harici olarak eklendiğiniz donanım şoförlerine ilişkin ayrıntıları görüntülersiniz.

DxDiag hangi bilgisayar özelliklerini gösterir?

• Sistem sekmesinde;
    • Geçerli tarih ve saat
    • Bilgisayar ismi
    • İşletim sistemi
    • Lisan
    • Sistem üreticisi
    • Sistem modeli
    • İşlemci
    • Bellek
    • Disk belleği belgesi
    • DirectX sürümü
  • Ekran sekmesinde;
    • İsim
    • Üretici
    • Yonga çeşidi
    • DAC çeşidi
    • Aygıt çeşidi
    • Yaklaşık toplam bellek
    • İmaj belleği
    • Paylaşılan bellek
    • DirectDraw hızlandırma aktifliği
    • Directüç boyutlu hızlandırma aktifliği
    • AGP doku hızlandırma aktifliği
    • DirectX 12 Ultimate aktifliği
    • Ana şoför
    • Sürüm
    • Tarih
    • WHQL logo bilgisi
    • Dİrectüç boyutlu DDI
    • Özellikler
    • Şoför modeli
  • Ses sekmesinde;
    • İsim
    • Donanım kimliği
    • Üretici kimliği
    • Eser kimliği
    • Tıp
    • var iseyılan aygıt bilgisi
    • Şoför ismi
    • Sürüm
    • Tarih
    • WHQL logo bilgisi
    • Sağlayıcı bilgisi
  • Giriş sekmesinde;
    • DirectInput aygıt bilgisi
    • Giriş ile ilgili aygıtlar bilgisi
    • Notlar
DxDiag Windows teşhis aracı ile ulaşabileceğiniz bilgiler genel olarak bu türlü. İşletim sistemi versiyonunuza, ekran kartı ve ses kartı şoför sayınıza ve harici donanımlarınıza nazaran DxDiag aracında epeyce daha farklı ve ayrıntılı bilgilerle müsabakanız mümkün. Tüm bu ayrıntıları metin evrakı olarak alabilirsiniz.

Windows sistem ve şoför detaylarınize tüm bilgileriyla ulaşarak bir metin evrakı olarak sahip olabileceğiniz DxDiag nedir, ne işe fayda, nasıl açılır üzere merak edilen soruları yanıtladık ve bu sistem bilgi uygulaması, teşhis aracı hakkında bilmeniz gereken ayrıntılardan bahsettik.