Ev Sahibimin Depozitoyu Tutacağından Endişeleniyorum. Ne yapabilirim?

Idealed

Active member
S: New York City’den taşınıyorum ve daireyi iyi ve temiz durumda bıraksam bile ev sahibimin bir aylık kira teminatımı iade etmeyeceğinden endişeleniyorum. (Ev sahibinin depozitoları iade etmemekle bir ünü vardır.) Bu tür bir parayı kaybetmeyi göze alamam ve artık New York’ta olmayacağım için bir ödeme yapacak durumda olmayacağımdan endişeleniyorum. Alıkonulursa parayı geri almak için yasal meydan okuma. Riskten kaçınmak için, kira kontratında buna izin verilmemesine rağmen depozitoyu geçen ayın kirası olarak kullanmak istiyorum. Bu kötü bir fikir mi?

A:
Geçen ayın kirasını alıkoymak risksiz değildir. En iyi senaryo, ev sahibiniz, yasanın izin verdiği ödenmemiş kirayı karşılamak için depozitonuzu tutar ve daireyle işiniz biter.

Ancak, ev sahibi bir noktaya değinmek için ödenmemiş kira için size dava açmaya karar verebilir. Kiracıları ve ev sahiplerini temsil eden Manhattanlı bir avukat olan Carol Anne Herlihy’ye göre, kendinizi savunmak için New York’a geri dönmeniz veya aleyhinize varsayılan bir kararla karşılaşmanız gerekebilir. Davayı kaybederseniz, ki bu büyük bir ihtimalle, kira sözleşmenizin şartlarına bağlı olarak ev sahibinizin meşru ücretlerini ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Bayan Herlihy, “Bunun ortadan kalkacağını, depozitoyu cebe indireceklerini, ödeşeceklerini umarak kasabadan ayrılıyorsunuz,” dedi. “Ama gelmezlerse, davalı olarak New York’a dönüyorsun.”

Son ayın kirasını ödemek de riskli gelebilir ama bazı haklarınız var. 2019’da New York Eyaleti, güvenlik teminatları için daha güçlü kiracı korumaları yürürlüğe koydu. Yasa, kiracılara depozitoları alıkoyan ev sahiplerine karşı çıkmaları için araçlar sağlıyor ve ev sahiplerinin uyması gereken temel kuralları ortaya koyuyor.

Taşınmadan önce kendinizi korumak için bu araçları kullanın. Ev sahibine ayrılacağınızı bildirin ve taşınmadan en az iki hafta önce yazılı olarak dairenin baştan aşağı aranmasını talep edin. Ev sahibiniz, depozitonuzdan düşülebilecek hasarların ayrıntılı bir listesini size vermeli ve size sorunları düzeltme fırsatı vermelidir. Bayan Herlihy, “Ev sahibini, daireyi bir enkazmış gibi davranmasının daha zor olduğu bir yere koyun,” dedi.

Taşındıktan sonra, ev sahibinizin depozitonuzu iade etmesi veya alıkoyduğuna dair ayrıntılı bir açıklama yapması için 14 günü vardır. Bayan Herlihy, başarısız olmaları halinde, depozitonun kendisine ek olarak, depozitonun miktarına eşit bir tazminat ödemeleri istenebileceğini söyledi. Şehri terk etmiş olsanız bile, parayı geri almanıza yardımcı olabilecek New York Başsavcılığına şikayette bulunabilirsiniz. Bununla birlikte, herhangi bir zararı tahsil etmek için ev sahibini asliye mahkemesinde dava etmeniz gerekir.

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun.