Jerry Zaks’in Tiyatronun ‘Saf Zevkinden’ Kaçmaya Gittiği Yer

Idealed

Active member
Jerry Zaks, bir apartman dairesini eve dönüştürmek için hiç bu kadar istekli olmamıştı.

Temiz şeyleri sever ve rahat şeyleri sever. Ancak bu temel bilgilerin ötesinde, ilgisi bir şekilde duruyor. Dört kez Tony Ödüllü yönetmen olan bir aktör, oturma odası perdelerini düşünemeyecek kadar ikinci perdeye kapılmış durumda.

En son çobanlık yapan 75 yaşındaki Bay Zaks, “Sanırım çoğu yerim üniversitedeyken yurt gibi görünüyordu, çünkü çalışmak ve işleri halletmekle çok meşguldüm” dedi. Başrollerini Hugh Jackman ve Sutton Foster’ın paylaştığı “The Music Man”in Broadway’de yeniden canlandırılması ve “Mrs. Doubtfire” (Kovid ile ilgili bir aradan sonra 14 Nisan’da performanslara devam ediyor). İki düzine diğer yönetmenlik çalışması arasında: “The House of Blue Leaves”, “Six Degrees of Separation”, Steve Martin komedisi “Meteor Shower” ve “Hello, Dolly!”nin 2017’de yeniden canlandırılması.

Şu anki projeleri “The Music Man” ve “Mrs. Doubtfire,” Yukarı Batı Yakası’nda iki yatak odalı bir dairede yaşıyor. Fotoğraflar, efemera ve biri de dahil olmak üzere Hirschfeld karikatürleri mutfağında asılı duruyor. Kredi… The New York Times için Katherine Marks

“Eve giderken,” diye devam etti, “Tiyatro ya da prova odam olan saf zevk dışında hiçbir şeyden kaçmıyorum.”

Jerry Zaks, 75

Meslek:
Yönetmen

Sahneyi yapmak: “Hiç ödeme yapmadım Dairemin nasıl göründüğüne çok dikkat ediyorum. Gösterimin set tasarımına daha çok dikkat ettim. Yaptığım şova ev sahipliği yapacak dünyanın yaratılmasına katılmayı seviyorum.”

1969’da mezun olduktan sonra New York’a taşındığından beri, Bay Zaks şehrin yukarısında ve aşağısında, barakalarda ve El Dorado gibi katlı binalarda yaşadı. karısı aktris Jill Rose ve iki kızı ile Central Park’ı gözden kaçırdı ve yeterince büyüktü ve sadece alanın bir ucundan diğerine yürüyerek anayasal bir tebeşirle – o takıntılı bir yürüteçtir -.

Bay. Zaks’in “Sporda Yahudiler Ansiklopedisi”nin benzersiz bir kopyası var. Bir arkadaşın Jerry Zaks hakkında yazdığı, “1990’ların en heyecan verici amatör golfçüsü Tiger Woods’tan sonra…” Kredi… The New York Times için Katherine Marks

Ancak zaman ilerliyor ve evliliğinin sona ermesiyle birlikte, Mr. Zaks da yaptı. Artık yetişkinler olan çocuklarına yakın kalmak için El Dorado yakınlarındaki bir kiralık eve, sonra bir diğerine taşındı. 2008’de West End Caddesi’nde savaş öncesi detayları olan iki yatak odalı bir kooperatif şeklinde daha kalıcı bir levrek buldu.

O sırada, Bay Zaks Los Angeles’ta epizodik televizyon yönetiyordu ve o zamanki kız arkadaşı daire aramasını üstlenmiş, ona çekici adayların fotoğraflarını ve açıklamalarını göndermişti.

“New York’a döndüğümde bir kez gittim ve bir baktım ve ‘Hadi yapalım’ dedim” diye hatırladı Bay Zaks. mutfak ve yemek odası tek bir sıcak, açık alana.

Aynı kız arkadaşı, Bay Zaks’in daireyi düzenlemesine yardım etti. “Sahnede oturma odasına nasıl girip çıktığımı bilmek istiyorum. Kanepenin masayla nasıl bir ilişkisi olduğunu bilmek istiyorum” dedi. “Ama kendi dairem için gerçekten dahil olmadım. Bana resimler gösterirdi, ben de ‘Bu iyi görünüyor’ derdim.”

Karamel rengi deri bir kanepe ve rahat bir koltuk Bay Zaks’e iyi göründü. Bir Sanat ve El Sanatları büfesi, benzer tarzda bağımsız bir kitaplık ve dikdörtgen bir ahşap yemek masası da öyle.

Favori eşyaları arasında: Bir zamanlar Zero Mostel’e ait olan bir seyahat barı. Kredi… The New York Times için Katherine Marks

“’Hello, Dolly!’, ‘Meteor Shower’, ‘The Music Man’ ve ‘Mrs. Doubtfire’ o masanın etrafında yapıldı” dedi. “Ofise ihtiyacım yok. Sadece iyi bir mutfak masasına ihtiyacım var.”

Bay Zaks minimalist olmak istiyor ama henüz değil. Mutfağın güzel bir mercan rengine boyanmış bir köşesinde, “Müzik Adamı” ve “Mrs. Doubtfire” daha fazla talimat bekliyor gibi görünüyor. “Onları henüz atmadım çünkü yapamam” dedi.

Duvarları kaplamak, Neil Simon ve Harold Prince gibi meslektaşlarından gelen çerçeveli notlar ve takdir mektuplarıdır (“Onu sevdim çünkü şov dünyasında bana ‘çocuk’ diyen son kişiydi” dedi Bay Zaks ). Al Hirschfeld’in birçok karikatürü vardır, örneğin 1980’de Broadway’de müzikal revü “Tintypes”da yer aldığı Mr. Zaks’ten biri ve Thornton Wilder’ın “The Matchmaker” oyununun senaryosundan iki sayfalık bir yayılım gibi efemera. ” (“Merhaba Dolly!” için kaynak materyal, Bay Zaks’in “Dolly” canlanması açıldığında oyun yazarının malikanesinin yöneticilerinden bir hediyeydi.)

Gösteri afişlerinin önbelleği — “benim küçük tapınağım Kendime” — Bay Zaks’i hem oyuncu (eğlenceli gerçek: “Grease”in orijinal yapımında Kenickie’nin yerine geçmişti) hem de yönetmen olarak temsil ediyor. “Bu, benim en büyük başarılarımı içeren kısmi bir gösteri ve bunu şu şekilde söyleyelim: İsabetleriniz ve ıskalamalarınız var,” dedi. “İsabetler daha iyidir, ancak ıskalayanları hatırlamamak aptallık olur çünkü onlar üzerinde çok çalışıyorsunuz.”

Hepsi oldukça etkileyici, ancak hiçbir şey Jerry Zaks’in ailesi ve Zero Mostel ile birlikte poz verdiği 20’li yaşlardaki bir fotoğrafın yankısına sahip değil. Bay Zaks, “Damdaki Kemancı”nın bir çadır tiyatrosu yaz turunda Terzi Motel’i oynuyordu; Bay Mostel, Tony ödüllü performansını Tevye olarak yeniden canlandırırken, ek bir rol üstleniyordu: genç oyuncu arkadaşının dedikoducu akıl hocası.

Bay Zaks’in arkadaşları Tony, Tony, Tony, Tony ve George ile tanışın. Kredi… The New York Times için Katherine Marks

“Dartmouth’ta küçük bir öğrenciyken ve oyuncu olacağımı açıkladığımda, ailem çok hayal kırıklığına uğradı – Ivy League eğitiminin boşa gitmesi ve tüm bunlar,” dedi Bay Zaks. “Benim için korktular. Onlar Holokost’tan kurtulanlardı ve her köşede bir Nazi vardı.”

Ama elbette oğullarını çalışırken görmeye geldiler ve ardından Bay Mostel’i karşılamak için sahne arkasına gittiler. “20 dakika boyunca, bir ileri bir geri yuvarlanarak Sıfır’a Yidce konuştular,” diye hatırladı. “Sonunda babam sordu, ‘Oğlum bu farkakte işinde iyi olacak mı?’ Ve Zero yanıtladı, ‘O çok iyi olacak.’ Sonra fotoğrafını çektik” dedi.

Bir zamanlar Bay Mostel’e ait olan bir seyahat kokteyl barı setini en sevdiği açılış gecesi hediyeleri arasında sayan Bay Zaks, “Bu, ailemin taahhüt ettiğim şeyi kabul etmesinin başlangıcıydı” diye ekledi.

Bir süre önce, en sevdiği mahalle mekanı Silver Moon Bakery’den dönerken, dışarıda köpeğini gezdiren bir kooperatif sakini olan Melissa Gooding ile karşılaştı. Bay Zaks, “Benden kısa bir süre sonra taşındı, ancak geçen yıla kadar birbirimizi yakından tanımadık” dedi.

Şimdi zamanını iki dairesi arasında bölüştürüyor. Bayan Gooding’in dairesindeki şömine rafında Bay Zaks’ın dört Tony heykelciği ve tiyatronun efsanevi adamı George Abbott’un adını taşıyan bir Bay Abbott ödülü var. Salondaki bir duvarda, “The Music Man”in evi olan Winter Garden Theatre’daki sahne kapıcısı tarafından çekilen çerçeveli bir fotoğraf var: Bay Zaks, bir performansın sonunda Bayan Foster ve Bay Jackman ile toplanıyor.

“Duygulanmadan bahsetmek zor,” dedi. “Bu benim her şeyim.”

“Oyuncularımla olan ilişkim, aile dışında sahip olduğum en değerli şey,” diye devam etti, “ve bu tek görüntüde özetleniyor.”

Bay Jackman ve Bayan Foster, Bay Zaks’a hediye olarak fotoğrafı patlattı. Dekorasyona pek aldırış etmeyebilir ama kendisini evinde hissettiren şeyin ne olduğunu biliyor.

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun. Bizi Twitter’da takip edin: @nytrealestate.