Köpekler Köpek Olacak. Ama Komşular İçin Ne Kadar Havlama Çok Fazla?

Idealed

Active member
S: Brooklyn’de kirası sabit bir dairede yaşıyorum. Koridorun karşısındaki komşumun durmadan havlayan iki büyük köpeği var ve bu da migrenimi tetikliyor. Sağlık sorunlarımı komşumun dikkatine sunduğumda, bana düşmanca davrandı ve beni taciz etmekle suçlayarak binaya şikayette bulundu. Yönetim tavır almaktan çekiniyor. Ve kaosu görmezden gelen diğer komşularımla dayanışmam yok. Gürültüyü azaltmak için yapılabilecek bir şey var mı?

A:
Kiracı olarak, komşularınızdan gelen makul olmayan gürültülerden arınmış, yaşanabilir bir daireye hakkınız vardır. Aralıksız havlama kesinlikle mantıksız gürültü olarak nitelendirilebilir. Ancak bu, köpeklerin ne kadar yüksek sesle ve ne kadar süre havladığına bağlıdır.

Gürültülü bir şehirde, bir binada diğer insanlarla birlikte yaşıyorsunuz, bu nedenle ara sıra bir köpek havlaması da dahil olmak üzere bir miktar gürültüye tolerans göstermeniz bekleniyor. Komşularınız kesintiyi görmezden geldiyse ve size destek olmayacaksa, ev sahibiniz makul gürültüye karşı aşırı duyarlı olduğunuzu düşünebilir.

Yani, bunun aslında bir sorun olduğunu göstermelisiniz. Bir dahaki sefere köpekler havladığında, süpervizörden dairenize gelmesini ve dinlemesini isteyin. Dairenizin içindeki havlamayı olduğu gibi kaydedin ve süre hakkında notlar alın. Şehir gürültü yasası, köpeklerin sabah 7’den akşam 10’a kadar 10 dakikadan fazla veya akşam 22’den akşam 7’ye

beş dakikadan fazla sürekli havlamasını yasaklar. ev sahiplerini temsil eden ve Manhattan hukuk firması Belkin Burden Goldman’ın kurucu ortağı olan bir avukat. Gürültünün yüksek, sık ve uzun olduğunu kanıtlamanız gerekir. Ama görünen o ki kimse kiracıyı desteklemiyor, ki bu bir sorun.”

Ancak komşunuzla olan anlaşmazlığı tırmandırmaya devam etmek yerine, özellikle iddianız sarsılmış bir zeminde olduğu için, gerilimi dağıtmaya çalışın. Bir köpek sahibinin gürültüyü azaltmak için yapabileceği şeyler vardır. Manhattan köpek eğitmeni Andrea Arden’e göre, köpek sahibi, koridordaki sesler havlamayı tetikleyebileceğinden köpekleri ön kapıdan uzaklaştırabilir. Bayan Arden ayrıca yiyecekle doldurulmuş ikramlar gibi aktivitelerin onları meşgul ve sessiz tutabileceğini öne sürdü.

Bu tavsiyeyi aklınızda tutarak, komşunuza kan davası istemediğinizi ve bunun yerine bir yol bulabileceğinizi umduğunuzu açıklayan samimi bir mektup yazmayı düşünün. barış içinde bir arada yaşamak. Hafifçe hareket edin, zaten tacizle suçlanıyorsunuz, bu nedenle amacınız gerilimi azaltmak olmalıdır. Gürültüye duyarlı olduğunuzu ve anlayış aradığınızı açıklayın. Bunun köpekleri de daha mutlu edebileceğine dikkat çekerek, bazı eğitim seçeneklerini nazikçe önerebilirsiniz.

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun. Bizi Twitter’da takip edin: @nytrealestate.