Özellikle ASP.NET’i programlamak istiyorsanız C++ C# değildir

Womanne

Member
.NET kitaplarımın okuyucularına, .NET Framework web sitem aracılığıyla kitaplarım hakkında geri bildirimde bulunma ve şüpheli içerik hatalarını bildirme fırsatını sunuyorum.

Duyuru

T-Systems’ten bir yazılım geliştiricisi bugün “Visual Studio 2005, Visual Studio 2005 değil” başlığı altında “Visual Studio 2005” yüklediğini ancak nasıl yapılacağını bilmediği için onunla ASP.NET tabanlı web uygulamaları geliştiremediğini bildirdi. ASP.NET with C# 2005 kitabımın 58. sayfasında “Dosya/Yeni/Web Sitesi” fonksiyonunu bulabilirsiniz. Onun şikayeti, Visual Studio’nun farklı sürümlerinin var gibi görünmesi ve kitabı kullanabilmek için hangi sürümü yüklemesi gerektiğini kitapta açıkça belirtmemiş olmamdı. Daha sonra “Visual Studio .NET 2003”e geçti.

Şans eseri benim kullandığım sürüm (Visual Studio Team Suite) zaten kitabın 33. sayfasındaydı, yani en azından kitapta bir hata yoktu. Ancak yazılım geliştiricinin ne yüklediği sorusu hala devam ediyordu. Aşağıdaki iletişim kutusunda bana Visual C++(!) Express 2005 olduğunu görebildiğim bir ekran görüntüsü gönderdi.

Bu hikayeyi kitabımın hatasız olduğunu kanıtlamak için anlatmıyorum (1150 sayfalık bir kitapta kesinlikle hatalar vardır), ancak C++ ve C#’ın eşdeğer olup olmadığı sorusunu (ve burada bir iç tartışmayı) gündeme getirdiği için anlatıyorum ve değiştirilebilir. .

Cevap “Hayır” olmalıdır:

• Visual C++ derleyicisi, Visual Studio 2005 ve Visual Studio 2008’de hâlâ doğrudan makine kodu (yerel kod/yönetilmeyen kod) oluşturabilen tek Microsoft derleyicisidir. C++, C++/CLI sözdizimini kullanarak yerel kod veya yönetilen kod oluşturabilir. Diğer tüm derleyiciler yalnızca yönetilen kod üretir. C++ ayrıca yerel kodu ve yönetilen kodu tek bir DLL’de birleştirebilir.
  • C++ ile, örneğin çoklu iş parçacığı (örn. OpenMP) ve sürücüler alanında donanıma daha yakın programlama yapmak hala mümkündür.
  • Öte yandan, özellikle ASP.NET ile web uygulamaları ve Microsoft SQL Server 2005 içinde SQLCLR ile .NET kodunda prosedürlerin/tetikleyicilerin ve işlevlerin oluşturulması da dahil olmak üzere, .NET programlamanın bazı alanları henüz C++’ta kullanılamamaktadır.
  • Amazon çevrimiçi kitapçısında C++/CLI hakkında tam olarak 0 İngilizce kitap ve Almanca olarak tam olarak 0 kitap bulunmaktadır. C# ile ilgili sayfalarca literatür var. Bu tek başına birçok kişinin C++/CLI kullanmamasının bir nedenidir.
  • Yönetilen C++’dan C++/CLI’ye geçişteki yakınlaşmaya rağmen, her iki dilin sözdizimi hala her iki dilde o kadar farklıdır ki, C++ sözdizimine bağlı kalmak istiyorsanız bir C# kitabı satın almamalısınız. Şahsen ben C#’ı çok daha zarif ve özlü buluyorum.
Sonuçta, müşterilerimizin C++/CLI’ye olan ilgisi zaten kitap piyasasında ifade edilenden daha yüksek çünkü birçok müşteri .NET dünyasında mevcut C++ kod tabanını C# ile kullanmaya devam etmek istiyor. C++/CLI, yönetilen kod ile yerel kod arasında birlikte çalışabilirlik için idealdir.

PS Bu arada, önünüzde bir ASP.NET 2.0 kitabınız varsa Visual Studio .NET 2003’ü yüklemek bir alternatif değildir. IDE’nin eski sürümüyle ASP.NET 2.0’dan neredeyse hiçbir şey yapamazsınız.

()

Haberin Sonu