Pandemi Bir Köpek Yavrusu Dünyamı Görme (ve Duyma ve Koklama) Şeklimi Değiştirdi

Idealed

Active member
Evimden yaklaşık yarım mil ötede, neredeyse iki yıldır bir telefon direğine kırmızı örgü bir fular sarılı. Bana neden orada olduğunu sormayın ama neredeyse her gün köpeğim Bowie ile ziyaret ediyorum. Neyse ki, pembenin hüzünlü bir tonuna dönüşen eşarp, direğe yeterince kaymış ve şimdi ona uygun bir koklama verebiliyor.

Gizemli eşarp, Bowie’nin onu 2020’de aldığımızdan beri mahallemle ilgili beni uyardığı birçok ayrıntıdan biri. çocuklar. Milyonlarca Amerikalı gibi, bir köpeğin ev yaşamımızı iyileştireceğine ve can sıkıntısından tüylü bir oyalama görevi göreceğine ikna edilmiş olarak, pandemik yavru köpek vagonuna tırmandım. Çoğu berrak gözlü anne gibi, ben de çocuklar için yeniliğin etkisi geçtikten sonra, işin çoğunu yapmak zorunda kalacağımı varsaydım.

Ancak, ilk kez köpek sahibi olarak, bir köpeğin mahallemi farklı bir perspektiften görmemi bu kadar içten ve hevesli bir şekilde isteyeceğini tahmin etmemiştim.

Eşarp sadece başlangıçtı. Ayrıca mahallemin hayal ettiğimden çok daha fazla sokak kedisine ev sahipliği yaptığını öğrendim. Bowie’ye sorun – varlıklarını olabildiğince yüksek sesle duyurur. Pekinezli komşunun günde birkaç kez köpeğini dışarı çıkardığını ama asla çok uzağa gitmediğini biliyorum. Evimin yakınındaki parkta bulunan kazlar, ne kadar yüksek sesle havlasalar da küçük köpeklerle daha az ilgilenemezler ve eğer havalarındalarsa tüm yürüyüş yolunu memnuniyetle ele geçirirler. Birkaç gün önce parkta topallayan yaralı bir tilki gördüğümde, onun parkın ormanlık kenarında yaşayanla aynı olduğunu biliyordum çünkü onu Bowie ile çok sık görmüştüm.

Bir köpeğe sahip olmanın evimizi nasıl değiştirebileceğini merak ediyordum. Kanepeyi çiğneyecek mi? Köpek yatakları, oyuncakları ve mama kapları yaşam alanımızı sollar mı? İş günümü bozar mıydı? Bu endişelerin hiçbiri önemli bir şekilde gerçekleşmedi. Bunun yerine, gün boyunca kimi ve neyi gördüğümü değiştirdi. Birkaç gün önce arka bahçemde başka bir komşu göründü çünkü köpeği Solly benim köpeğim kadar enerjiye sahip ve bu yüzden ikisi sık sık oynuyor. Mahalleye ne zaman taşındığımı sordu. 10 yıldır buradayım. Buradaydı 20. Ama geçen yaz Solly’yi evlat edinene kadar hiç tanışmamıştık, hatta birbirimizi görmemiştik.

Yıllarca köpeği Strider ile yaptığı yürüyüşler hakkında bir blog tutan Melissa Cooper, “Köpek, insanların ilgilendiği bir şey haline gelir ve topluluğunuzu farklı şekillerde tanımak için bir dayanak noktası olabilir,” dedi. 2008’de Dallas’tan Manhattan’a döndükten sonra. Yolgezer (blogda Esau olarak bilinir) 2018’de öldü, ancak Bayan Cooper, rakunların Merkez’de saklanmayı sevdiği yerler gibi en sevdiği yerleri arayarak hala aynı yürüyüşlere devam ediyor. Park. “Artık eğitildim,” dedi.

“Out Walking the Dog” adlı blogunda Bayan Cooper sık sık kendisinin ve Strider’ın gördüğü vahşi yaşamı, gün batımlarını veya Central Park’taki kayaların üzerinde buzun nasıl donacağını fotoğrafladı. “Yaban hayatı konusunda ciddiyseniz, köpek gezdirmek bunu yapmanın yolu değil” dedi. Ancak, bir arkadaşınızın diğer canlıları işaret etmesini ve duyularınızı güçlendirmesini istiyorsanız, bir köpek kesinlikle yardımcı olur. Bayan Cooper, “Bana dünyalar açtı,” dedi. “O şeyleri benden önce görürdü. Görmeyi, dinlemeyi, duymayı öğrenirdim.”

Görünüşe göre aynı zamanda, Morningside Heights mahallesinin kaldırımlarındaki çöp torbalarının altına gizlenmiş kemirgenleri etkili bir şekilde dağıtma becerisine sahip mükemmel bir fare avcısıydı. “İnanılmaz,” dedi. “Bütün mahalleyi temizleyebilirdi.”

Göç ve kent politikası hakkında sık sık yazan bir gazeteci olan Tanvi Misra, 2020’de bir köpek olan Ruth’u evlat edindiğinde Washington DC’deki Shaw mahallesinde iki yıl yaşamıştı. , Arkansas’ta bir çiftlikte yaşıyordu ve yeni mahallesinin hareketli, gürültülü sokaklarından korkuyordu. Böylece Bayan Misra, sıra evlerin ve okulların arkasındaki sessiz sokakları aradı.

Bayan Misra, kumlu sokaklardan geçerken genellikle ev gibi hissetmek için fazla cilalı görünen bir bölgeyi takdir etmeye geldi.“Delhi’de bir mahallede büyüdüm Hindistan’da çok fazla kuytu köşesi vardı” dedi. Ruth’la ara sokakları keşfetmek “bunun birazını geri getirdi”.

Ayrıca komşularıyla buluşmaya ve sohbetler başlatmaya başladı, bu da konfor alanının dışındaydı. Açıkça Amerikalı bulduğu bir konuşma tarzı için “Ufak tefek konuşmalar benim için kolay değil,” dedi. “Ama Ruth söz konusu olduğunda, insanlarla konuşmaya başlamak için her zaman bir bahane vardı.”

Geçen yaz, Bayan Misra ve erkek arkadaşı, Queens’te bir daire kiralayarak New York’a taşındı. Artık tamamen bir şehir köpeği olan Ruth, artık onun sessiz sokaklarına ihtiyaç duymuyor. Şimdi Sunnyside semtindeki yiyecek kamyonlarının yanındaki artıkları denemeyi seviyor. Misra, “Yerdeki atıkları buluyor ve benim sokak yemeği dediğim şeye bayılıyor” dedi.

“Little Boy Blue: A Puppy’s Rescue from Death Row ve His Owner’s Journey for Truth” kitabının yazarı Kim Kavin, köpekleri değiştikçe yürüyüşlerinin de değiştiğini keşfetti. 10 yaşındaki küçük köpeği Ginger’ın kalça displazisi ve artriti var, bu yüzden Bayan Kavin kısa süre önce diğer köpek sahiplerinden NJ, Morris County’nin kırsal bir kesiminde evinin yakınında düz yürüyüş parkurları bulabileceği konusunda ipuçları istedi. varlığından hiç haberdar olmadığı yerlere. Daha önce göremediği bu izler artık günlük yaşamının bir parçası.

“Köpeklerim olmasaydı burada olmazdım,” dedi bana, soğuk bir Ocak öğleden sonra bir parkta on beş santim karda güçlükle yürürken telefonla konuşurken. “Asla bu kadar uzağa yürümezdim, asla bu kadar çok keşfetmezdim, kesinlikle her türlü parkları denemezdim.”

Ve yine de oradaydı, köpekleri onu karda sürüklerken homurdanıyordu.