Pandemide Neden Bu Kadar Çok Kişi Emlakçı Oldu?

Idealed

Active member
Mart 2020’de pandemi başladığında, Amy Bieganek’in garson olarak çalıştığı restoran geçici olarak kapatıldığını duyurdu. Ağustos ayına kadar kalıcı hale geldi.

Minneapolis restoran endüstrisinde 30 yıldır çalışan 53 yaşındaki Bayan Bieganek için işsizlik bir şoktu. “Bu yürek parçalayıcıydı,” dedi. “Restoran sektöründeyken işimden olacağımı hiç düşünmemiştim.”

Yeni bir kariyer keşfetme zamanının geldiğini düşündü.

Bayan Bieganek emlakçı olan bir arkadaşıyla konuştuktan sonra derslere kaydoldu. Şubat 2021’de emlak ruhsatını aldı.

Tükenmiş sağlık çalışanlarından, uzaktan eğitim sırasında esnek kariyer arayan ebeveynlere, patlayan bir pazarda becerilerini paraya çevirmek için işten çıkarılan satış yöneticilerine kadar, emlak, hemen hemen her diğer sektör işe alma ile mücadele etti. Ulusal Emlakçılar Birliği’ne göre, 2021’de Amerika Birleşik Devletleri’nde rekor sayıda emlakçı vardı. 2021 ve 2020’de toplam 156.000’den fazla kişi saflarına katıldı – önceki iki yıla göre yaklaşık yüzde 60 daha fazla.

“Göründüğü kadarıyla her yerde işçi kıtlığı olduğu bir zamanda, neredeyse gayrimenkule gelen insan fazlası var” diyor baş ekonomist Lawrence Yun Emlakçılar Derneği için. “İnanılmaz olan, yeni zirvelerden sonra yeni zirvelere ulaşmaya devam etmemiz.”

Ve muhtemelen daha pek çoğu bu yıl saflarına katılacak. Google arama trendlerine göre, Ocak 2021 ile Ocak 2022 arasında işle ilgili en çok yapılan arama “nasıl emlakçı olunur” oldu.

Komisyona dayalı bir sektörde rekor düzeyde yüksek fiyatlar güçlü bir cezbedicidir. Medyan ev şimdi 408.000 dolara satıyor – bir yıl öncesine göre yüzde 13,7 arttı. Acenteler tipik olarak maaşlı değildir, ancak alıcıları veya satıcıları temsil ettiklerinde bir evin fiyatı üzerinden yüzde 2 ila 3 oranında komisyon alırlar. Bunun yarısı kadarı aracı kurumlarına gidebilir ve pazarlama ücretlerini ödeyebilir.

Bir aktris olan Maggie Gwin, rol seçmelerine devam ederken ailesini desteklemek için gayrimenkule döndü. “Gayrimenkul çok mantıklıydı” dedi. Kredi… The New York Times için Beth Coller

Los Angeles merkezli Sotheby’s menajeri Maggie Gwin, “Pandeminin ortasında bile, neredeyse tüm Emlakçılarla konuşuyorsunuz ve size 2021’in şimdiye kadarki en iyi yıl olduğunu söyleyecekler” dedi.

Ms. Gwin aynı zamanda en büyük çıkışını 2020’de ufukta gördüğünü söyleyen bir aktris – Will Smith’in “King Richard” filminde bir rol. Ancak Covid kısıtlamaları, çekimleri defalarca geri itti ve ardından çekimler nihayet yeniden başladığında rolü kesildi. Pandemi diğer endüstrileri yavaşlatırken bile, ev satmak ona seçmelere devam etme ve ailesini destekleme esnekliği sağlayabilecek bir iş gibi görünüyordu. Bayan Gwin, “Gayrimenkul çok mantıklıydı” dedi.

Pandeminin başlangıcında piyasa durma noktasına gelmiş gibi göründüğünde, Seattle merkezli ülke çapında şubeleri olan aracı kurum Redfin, 3.000’den fazla acentesinin yaklaşık üçte birini izne çıkardı, dedi Glenn Kelman, şirketin genel müdürü. (Çoğu aracı kurumun aksine, Redfin acentelerine komisyona ek olarak faydaları olan bir maaş öder – bu da onları piyasa durgunluklarında personel tutmak için maliyetli hale getirir).

Mayıs 2020’ye kadar, pazar hareketlendiğinde, şirket izinli çalışanları geri getirmeye başladı ve daha fazlası işe alındı, şirketin kıdemli işe alım direktörü Mary Gallagher, “bu, kesintisiz bir işe alma çılgınlığıydı” dedi.

2022’de Redfin’in piyasayı izlemek ve işe alımların aynı hızda devam edip etmeyeceğini görmek için “haftadan haftaya” çalıştığını söyledi.

Tarihsel olarak, acentaların sayısı canlanan pazarlarda artma eğilimindedir. 2005 ve 2006’da – 2007’de pazarın çökmesine yol açan çılgın yıllar – 250.000’den fazla kişi acente oldu. Emlakçılar derneğinden alınan verilere göre, 2008 yılında, piyasa çöktükten sonra, emlakçıların safları yüzde 10’dan fazla azaldı.

Ancak, önceki patlamaların aksine, bugün satılık ev sayısı rekor düzeyde düşük. Aralık ayında, piyasada bir önceki yıla göre yüzde 14 düşüşle 910.000 konut vardı. Aynı ay, dernek üyeliğinin 1,5 milyondan fazla rekor seviyeye ulaştığını söyledi.

Satılık evlerden çok daha fazla emlakçı ile rekabet şiddetli olabilir.

Carolyn Lee, emlakçı olmadan önce Covid testlerini denetlediği bir sağlık kliniğinin yöneticisiydi. Kredi… Ruth Fremson/The New York Times

Seattle dışında yerleşik yeni bir Redfin ajanı olan Carolyn Lee, pazara yeni giren bir ev görmek için Ocak ayında müşterileriyle bir kar fırtınası arasında zorlandığını söyledi. Ev için bir teklifte bulundular ve aldılar – diğer altı teklifi geride bıraktılar. “Özellikle şu anda, ne gerekiyorsa yapmaya istekli olmalısınız” dedi.

Emlak kariyerini sürdürmek için uzun saatler harcamasına rağmen, birçok yönden önceki işine göre daha az stresli olduğunu söyledi.

İki yıl önce, kişisel koruyucu ekipman kıtlığı ve virüsten kaynaklanan yüksek ölüm oranları sırasında Covid testini denetlediği bir sağlık kliniğinin yöneticisi olarak haftada 60 saatlik oturum açıyordu.

Geçen yaza gelindiğinde, aşılar ortaya çıktıktan ve krizin en kötüsü geride kaldıktan sonra, “birçok insan ‘Hayatında ne yapmak istiyorsun?’ gibi konuşmalar yapmaya başladı” dedi. Bir gün, sektörün dışından potansiyel yeni acenteleri hedefleyen şirketin kariyer hızlandırma programında acente eğitimi sunan bir iş web sitesinde bir Redfin uyarısı çıktı.

Mike Mogavero, sağda, olası bir alıcıya bir ev gösterdi. Austin, Teksas’ta konut piyasası ısınırken emlakçı oldu. Kredi… The New York Times için Tamir Kalifa

40 yaşındaki Lee, yeni bir şey deneme fırsatının üzerine atladı. “Bunun için çok uygun olduğumu düşünüyorum” dedi. “Bir klinik yöneticisi olarak her an hazır olmanız ve baskı altında başarılı olmanız gerekir.”

Ms. Minneapolis’teki Bieganek ve Los Angeles’taki Bayan Gwin, önceki kariyerlerinin de onları ev satmaya hazırladığını söylüyor. Başlamak için eğitim ve çoklu listeleme hizmet ücretlerine yaklaşık 3.000 $ yatırım yapan Bayan Bieganek, gayrimenkulü, hizmet anlayışının kilit önemde olduğu, konaklamaya dayalı başka bir iş olarak tanımladı. “Bir restoranda olmaktan ve barmen olmaktan insanlara nasıl uyum sağlayacağım konusunda iyi bir fikrim var” dedi.

Bayan Gwin, bir müşteri tabanı oluşturmak için aracı kurumundan bir akıl hocası ile çalışmaya başlıyor. “Reddedilmek için kalın bir deri oluşturmanız gerektiğini söylüyorlar”, aktris olarak geçirdiği on yıllar onu buna çok iyi hazırlamış. “Kahvaltıda reddedilmeyi yiyorum.”

Florida Atlantic Üniversitesi’nde profesör olan Ken H. Johnson, gayrimenkulün kısmen düşük giriş engeli nedeniyle çekici olduğunu söyledi. Eğitim genellikle iki veya üç ay sürer ve sadece birkaç yüz dolara mal olur, ancak aracılık ve çoklu listeleme hizmet ücretleri birkaç bin dolara mal olabilir.

Koronavirüs Pandemisi: Bilinmesi Gereken Temel Şeyler

Kart 1 / 4

ABD aşılama oranları. Centers Disease Control and Prevention, Amerika Birleşik Devletleri’nin kırsal kesimlerinin insanları Covid-19’a karşı aşılamada kentsel alanların daha da gerisinde kaldığını bildirdi. Boşluk özellikle uygun çocuklar arasında belirgindir.

Yeni Zelanda’nın Covid hesaplaşması. Son iki yılın büyük bölümünde koronavirüs, Yeni Zelanda’da hayali bir varlıktı. Şimdi, ada ulusu, virüsün son derece hızlı bir şekilde yayılmasıyla birlikte, Omicron varyantının büyük bir salgınından etkileniyor.

Semptomlar üzerine yeni araştırma. Maymunlar üzerinde yapılan araştırma, koronavirüsün erkek genital sistemindeki dokuyu enfekte edebileceğini ve bazı Covid hastaları tarafından bildirilen erektil disfonksiyonun doğrudan virüsten kaynaklanabileceğini düşündürdü. Bu arada, bir çalışma, Covid’in insanların koku alma duyularını nasıl çaldığı konusundaki tartışmayı çözebilir.

NFL protokolleri bırakır. Lig ve oyuncular birliği, derhal geçerli olmak üzere tüm Covid-19 protokollerini askıya almayı kabul etti. Sezonda olmayan NFL, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki koronavirüs ile ilgili politikalarını durduran ilk büyük profesyonel spor ligleri

Ama bunu yaparak gerçek bir yaşam kurmak daha zordur. Kendisi de 12 yıllık bir ajan olarak akademiye geçiş yapan Bay Johnson, 10 ajandan sadece birinin ev satarak tam zamanlı bir yaşam sürmeye yetecek kadar uzun süre hayatta kaldığını tahmin ediyor. “Kendi patronunuz olmak gerçekten güçlendirici bir duygu,” dedi. “Fakat genellikle etrafınıza bakıp ‘Bunu yapamam’ diye anladığınız bir yıl civarındadır.” Gelir genellikle tamamen komisyona dayalıdır ve pazarlama ve aracılık ücretleri için harcamalar yüksek olabilir.

Yeni acentelerin çoğu, genellikle arkadaşlar veya aile olmak üzere alıcılarla çalışarak işe başlar. Bay Johnson, listeleri elde etmenin daha zor olduğunu, ancak iyi bir yaşam sürdürmenin anahtarı olduğunu söyledi – özellikle de satıcıların çok fazla kayırdığı bir pazarda. “İnsanlara mülk satmak yerine mülkü listelemeye daha fazla odaklanan komisyoncular, ortalama olarak daha fazla para kazanıyor” dedi.

Washington DC’de yaşayan Ricardo Cooper, iki işi daha olsa da 2020’de emlakçı oldu. “İnsanlara yardım etmek beni mutlu ediyor” dedi. Kredi… The New York Times için Rosem Morton

Birçok acemi, gayrimenkulü başka işlerle karıştırıyor. Washington DC’de yaşayan Ricardo Cooper, kar amacı gütmeyen bir kuruluşun çalışmasına yardımcı oluyor ve Columbia Bölgesi için bir pandemik temas izleyicisi olarak çalışıyor. Ekim 2020’de de ev satmaya başladı. “Gayrimenkul, bu senin işin. Harcadığınız zamanı kontrol edebilirsiniz,” dedi 32 yaşındaki Bay Cooper. Şimdiye kadar çoğunlukla alıcılarla çalıştı ve ilk yılında altı ev satın aldı.

“İnsanlara yardım etmek beni mutlu ediyor” dedi.

Gayrimenkul konusunda, “Ailelerin, özellikle Afrikalı-Amerikalı ailelerin ve gençlerin nesiller boyu zenginlik yaratmasına yardım ediyorum” diyen Cooper, “Kar amacı gütmeyen kuruluşla düşük gelirli aileleri ve gençleri destekliyorum” dedi.

Bay Cooper gibi, birçok yeni ajan da eski mesleklerini sürdürüyor. Bayan Bieganek, haftada iki veya üç gece bir restoranda hâlâ garsonluk yaptığını, ancak birkaç yıl içinde tam zamanlı olarak gayrimenkule geçmeyi umduğunu söyledi. Bayan Gwin, roller için seçmelere devam ettiğini söyledi. Onun için, yaratıcı çalışmasına daha çok eşlik ediyor. (E-posta imzasında “aktris/emlakçı” yazıyor)

Diğerleri her şey yolunda gidiyor. 25 yaşındaki Isaac Teplinsky, 2019 yılında Kansas Üniversitesi’nden mezun oldu ve deneyimsel pazarlama alanında çalışmak üzere New York’a taşındı. Pandemi vurduğunda işe sadece dört ay kaldı. Bir hafta kadar sürebileceğini düşündüğü bir süre için Minnesota’daki ailesini ziyaret etmek için geri uçtu. Birkaç gün sonra, şirketinin yaklaşık yarısıyla birlikte işinden atıldı.

O yaz ailesiyle birlikte yaşarken ve bir sonraki kariyer hamlesini düşünürken, “Million Dollar Listing New York” programını izlemeye başladı ve yıldızlarından biri olan Ryan Serhant tarafından yazılmış bir kitap okudu. Ayrıca gayrimenkule girmekle ilgili YouTube videoları izledi. Not alıyordum, dedi. “Ve belli bir noktada, ‘bu yüzde 100 öyle’ dedim.”

Kaplan emlak kursuna 800 dolar harcadı, geçen bahar ehliyetini aldı ve Nisan ayında Coldwell Banker’ın yerel bir şubesine katıldı. Babasının ona ilk üç yılını hukuk fakültesi gibi düşünmesini söylediğini söyledi – hemen bir getirisi olmayan bir eğitime yapılan yatırım. “Ama devam edersen, tıpkı bir doktor ya da lisansüstü eğitimdeki biri gibi işe yarayacak,” dedi. O zamandan beri yedi ev ve apartman dairesi sattı ve birkaç kiralama yaptı ve ilk altı ayında 1,5 milyon dolarlık satış hedefine ulaştı.

Austin merkezli 54 yaşındaki Compass menajeri Mike Mogavero, ilk yılında beklediğinden fazlasını kazandığını söyledi. Pandemi vurduğunda, Silikon Vadisi merkezli bir teknoloji şirketinin satışlarında uzaktan çalışıyordu ve işi, personel pozisyonundan sözleşmeli bir işe geçti. Şimdi 10 ve 17 yaşında olan çocukları okula uzaktan devam ederken ve karısının bir mimar olarak işi her zamanki gibi meşgulken, bir sonraki hamlesini anlamak için biraz zaman ayırmaya karar verdi. “Etrafta başka işler aradım ve insanlar benim için alıntı-alıntısız aşırı nitelikli olduğumu söylemeye devam etti, bu bana biraz yaş ayrımcılığı için bir kod kelime gibi geldi” dedi.

Emlak eğitimi için bir Groupon’a rastladıktan sonra, Bay Mogavero kaydoldu ve 2020’de lisansını aldı. Zamanlaması tesadüfiydi. Austin’in ev fiyatları 2020 ile 2021 arasında yaklaşık yüzde 40 artarak onu ülkenin en sıcak pazarlarından biri haline getirdi. 2013’te Austin’e taşınmadan önce büyüdüğü ve hayatının ve kariyerinin çoğunu geçirdiği Kaliforniya’dan alıcılar akın ediyordu. 2021’de 30,8 milyon dolarlık satış yaptığını söyledi. İnsanların gayrimenkul alıp satmasına yardım etmek çok farklı” dedi.

Bazı yeni temsilciler, pandeminin onları döndürmeye ve gayrimenkule olan güçlü ilgiyi bir kariyere dönüştürmeye teşvik ettiğini söylüyor. Frankie Norstad, 13 yaşına kadar koruyucu ailenin içinde ve dışında büyüdü, düzinelerce farklı evde yaşadı ve zaman zaman barınma güvencesizliği ile karşı karşıya kaldı. Özellikle evlat edinen büyükanne ve büyükbabasının San Francisco’nun kuzeyinde bir arsaya sahip oldukları için mütevazı gelirlerine rağmen rahatça emekli olduklarını gördükten sonra, “Gayrimenkul konusunda takıntılı olmak bana bir çeşit ot gibi geldi” dedi.

Frankie Norstad, sağda ve meslektaşı Pearl Wu, bir müşteriyle konferans görüşmesinde. Bayan Norstad, arkadaşlarını ev satın almaya teşvik etme hobisini emlak sektöründe bir kariyere dönüştürdü. Kredi… The New York Times için Beth Coller

Bir yetişkin olarak, şimdi 39 yaşında olan Bayan Norstad, fotoğrafçı olarak çalıştı, ancak genellikle boş zamanını, çevrimiçi listeleri inceleyerek veya finansal güvenceye giden bir yol olarak onları ev satın almaya teşvik ederek arkadaşlarının ev bulmasına yardım ederek geçirdi. 2017’de kocası bir TV pilotu sattı ve onu Los Angeles’ta 760 metrekarelik bir bungalov almaya ikna etti. İki küçük çocuğu olan Bayan Norstad, “Bu öz sermayeye para yatırarak emekli olup güvende kalır ve biraz daha rahat nefes alırsınız” dedi.

Pandemi sırasında sonunda tutkusunun peşinden gitmeye karar verdi. Kendi emlakçısından cesaret alarak ehliyetini aldı ve Sotheby’s ile imzaladı.

“Hedef pazarım, ev satın alamayacağını düşünen arkadaşlarım” dedi Norstad. “Kendilerine ‘Bu imkansız’ diyen insanlar.”

Konut emlak haberleriyle ilgili haftalık e-posta güncellemeleri için buradan kaydolun. Bizi Twitter’da takip edin: @nytrealestate.