Sebzeli Tavuk Dolması

GezginRuhlar

Global Mod
Global Mod
Sebzeli Tavuk Dolması Tanımı İçin Materyaller

• 750 gram tavuk göğsü
Tavuğun sosu için;

• Yarım çay bardağı zeytinyağı
  • 2 yemek kaşığı yoğurt
  • 1.5 yemek kaşığı salça
  • 1.5 tatlı kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı pulbiber
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı kırmızı toz biber
  • Yarım çay kaşığı kekik
İçi için;

• 1 adet soğan
  • 2 adet havuç
  • 2 adet patates
  • 200 gram bezelye
  • 1 adet büyük kırmızı biber
  • 5-6 adet yeşil biber
  • 2 adet domates
  • 3 diş sarımsak
  • 1.5 yemek kaşığı salça
  • 1.5 tatlı kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı pulbiber
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 çay kaşığı kırmızı toz biber
  • 1 çay kaşığı kimyon
Sebzeli Tavuk Dolması Tanımı Nasıl Yapılır?

Not EkleTanımı Yazdır

1. Birinci evvel tavukları geniş kısmından ince olacak biçimde kesiyorum ve bir tabağa alıp, dolaba kaldırıyorum.
  2. Akabinde iç harcını hazırlayalım. Soğanı kavuralım. Tavuklardan kalan küçük kesimler vardı onları da doğradım ve soğanı kavurduktan daha sonra tavukları ekleyelim.
  3. 5 dk daha sonra küçük doğradığımız havuçları ekleyelim. 6-7 dk daha sonra küçük doğradığımız patatesleri ekleyelim.
  4. 6-7 dk daha sonra ise bezelyeleri ekleyelim.
  5. 6-7 dk daha sonra küçük doğradığımız biberleri ve sarımsağı ekleyip, karıştıralım. 5 dk daha sonra salçayı, domatesi ve baharatları ekleyip, karıştıralım. 13-15 dk pişirelim ve altını kapatalım.
  6. daha sonra sos için olan tüm gereçleri bir kaba alalım ve karıştıralım.
  7. Bir kase alalım ve ince kestiğimiz tavuklardan 3 adet alıp, kaseye döşedim ve hazırladığım sostan tavuğun iç kısmına sürelim.
  8. Hazırladığım iç harcı tavuğun içine koyalım ve kapatalım. Üstüne tekrar sostan sürelim. İnstagram sayfamda bu kısmı ayrıntılı olarak izleyebilirsiniz.
  9. Tavukların hepsini bu türlü yaptıktan daha sonra kaseyi tabağa aykırı çevirip, borcama yerleştirdim ve üzerine sostan sürelim.
  10. Pişirme kağıdını ıslatıp üzerine kapatalım ve bu türlü yarım saat 250 derecede pişirelim yarım saat daha sonra üstünden pişirme kağıdını alalım ve 15-20 dk da bu biçimde pişirdikten daha sonra tavuklu zerzevat dolmamız hazır. Afiyet olsun ????.
Sebzeli Tavuk Dolması Tanımı Fotoğraflı Yapılışı