SpeedFan Nedir, Ne İşe Fayda, Nasıl Kullanılır?

Epiclife

Member
Şayet kendi elinizle en kuvvetli donanımlara sahip bir bilgisayar topladıysanız ya da kendi donanımları ile gelen Windows işletim sistemine sahip bir dizüstü yahut masaüstü bilgisayar kullanıyorsanız düzgün bir performans beklersiniz. Lakin tesirli bir performans için kuvvetli donanımlar kadar yeterli bir soğutma yapan kuvvetli bir fan da kıymetlidir. Bu noktada devreye devreye SpeedFan programı giriyor.

SpeedFan ile hem sistem sıcaklığını ölçebilir tıpkı vakitte donanımlarınız için gerekli fan suratının program tarafınca belirlenmesini sağlayabilirsiniz. Birinci sefer kullanıyorsanız SpeedFan biraz karmaşık görünecektir fakat temel ayarlamaları yaptıktan daha sonra kendinizi onun inançlı kollarına bırakabilirsiniz. Gelin SpeedFan nedir, ne işe fayda, nasıl kullanılır üzere tüm merak edilen soruları biraz daha yakından inceleyelim.

SpeedFan nedir?

Birinci sürümü 2001 yılında Alfredo Milani Comparetti tarafınca geliştirilen yayınlanan SpeedFan, bilgisayarınızın fan performansını ölçebileceğiniz ve otomatik olarak çalışmasını sağlayabileceğiniz bir programdır. 2016 yılında kararlı sürümü yayınlanan SpeedFan, en eski Windows işletim sistemi versiyonlarında bile muvaffakiyetle çalışıyor.

SpeedFan programının maksadı, bilgisayar donanımlarınızın tam performans gösterirken muhtaçlık duydukları soğutmayı sağlayan fan suratına sahip olup olmadığınızı ortaya çıkarmaktır. Birçok vakit bilgisayarlar standart kullanımda epey fazla ısınmazlar lakin kuvvetli bir oyun ya da yazılım çalışırken bilgisayarınız hayli ısınır ve soğutmaya muhtaçlık duyar.

SpeedFan ne işe fayda?

SpeedFan programı birinci vakit içinderda bilgisayarınızın donanımlarını soğutma vazifeli fanın performansını ölçer. Birden fazla durumda fanlar düzgün bir performans gösterir lakin kuvvetli bir yazılım ya da oyun çalıştırdığınız vakit fan yetersiz gelebilir ve donanım sıcaklıkları 85 derecenin üstüne çıkabilir. 85 derece ve üzerindeki bir sıcaklık son derece tehlikelidir.

Bu noktada SpeedFan programının öbür bir özelliği devreye giriyor, denetim. Denetim sistemi yardımıyla SpeedFan, bilgisayarınız için gerekli soğutmanın fan tarafınca yapılmasını sağlıyor. olağan olarak, tüm bu düzenlemeler fanın kapasitesine nazaran yapılıyor. SpeedFan kullansanız da şayet donanımınızı soğutacak kadar kuvvetli bir fana sahip değilseniz ısınma sorunu devam edecektir.

SpeedFan nasıl kullanılır?

• Adım #1: Buradan SpeedFan programını indirin ve suramı tamamlayın.
  • Adım #2: Configure seçeneğine tıklayın.
  • Adım #3: Advanced sekmesini açın.
  • Adım #4: Chip menüsünden donanımınızı seçin.
  • Adım #5: SmartGuardian ile gösterilen faal fanınızı seçin.
  • Adım #6: Set to seçeneğini Software controlled olarak seçin.
  • Adım #7: OK butonu ile ayarları kaydedin.
  • Adım #8: Automatic fan speed seçeneğini onaylayarak fan suratının SpeedFan tarafınca ayarlanmasını sağlayın.
  • Adım #9: Speeds sekmesi üzerinden fan suratını ve sistem sıcaklığını nazaranbilirsiniz.
Donanımlarınız için gerekli soğutmayı sağlayan fan suratının SpeedFan programı tarafınca denetim edilmesini istiyorsanız üstteki adımları izleyebilirsiniz. SpeedFan programında tüm bu ayarlamaları bir sefer yapmanız kâfi. çabucak sonrasında program tüm bu ayarlamalar üzerinden fan suratını denetim etmeye başlayacaktır.

SpeedFan programı neredeyse tüm fanlarla uyumlu olarak çalışabilir lakin büsbütün uyumlu çalıştığını söyleyemeyiz. Bu niçinle şayet Chip sekmesinde kendi fanınızı goremiyorsanız tasa etmeyin. Tıpkı sekmedeki PMW ayarlarında fanınız SmartGuardian ile gösteriliyor olabilir. Fanınız ile programın uyumsuz olması da kelam konusu.

SpeedFan programının sıradan bir çalışma prensibi vardır; sistem sıcaklığını ölçer ve epeyce ısındığı vakit fanı kullanarak bu ısıyı düşürmeye çalışır. Donanımlarınızı zorlayacak bir yazılım ya da oyun çalıştırmıyorsanız SpeedFan özel bir süreç yapmayacaktır. SpeedFan’a muhtaçlık duyduğunuz nokta, sistem ısısının 85 derece ve üstüne çıktığı durumlardır.

SpeedFan inançlı mi?

SpeedFan programı hakkında şu ana kadar yapılmış rastgele bir güvenlik şikayeti bulunmuyor. Bu niçinle SpeedFan inançlıdır demek mümkün. Yapabileceği en çok fanınızı biraz fazla çalıştırmak olur. Onu da fark eder ve programı kapatırsınız.

SpeedFan programının da tıpkı internetten indirdiğiniz öbür şeyler üzere tehlikeli olduğu nokta, muteber olmayan kaynaklardan yükleme belgesini indirdiğiniz vakit ortaya çıkabilir. Yani siz SpeedFan yükleme belgesini indirdim zannederken yanında virüs ya da makûs hedefli yazılım barındıran diğer belgeler indirmiş olabilirsiniz.

SpeedFan kullanmalı mıyım?

Bu durum büsbütün kullanıcının insiyatifine kalmış bir durumdur. Şayet fan performansınızdan mutluysanız ve sistem sıcaklığınız ile ilgili bugüne kadar rastgele bir meseleyle karşılaşmadıysanız SpeedFan programı fazlaca da lazım değildir. Lakin fanım çalışıyor lakin kendini bile soğutamıyor diyorsanız işler değişir.

SpeedFan programı fanınıza güç eklemez, sırf onun tam performansında çalışmasını sağlar. Bu niçinle SpeedFan kullanmadan evvel fanınızı temizlemeli ve hatta çıkarabiliyorsanız o biçimde ayrıntılı bir bakım yapmalısınız. Aksi durumda hem fan birebir vakitte sistem ziyan gorebilir.

Bilgisayarınızın fan suratını denetim ederek donanımlarınızın muhtaçlığı olan soğutmayı sağlayan SpeedFan nedir, ne işe fayda, nasıl kullanılır üzere merak edilen soruları yanıtladık ve bu program hakkında bilmeniz gereken ayrıntılardan bahsettik. SpeedFan kullanıyorsanız tecrübenizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.