SRT Evrakı Nedir, Nasıl Oluşturulur ve Açılır?

Epiclife

Member
Bugünlerde pek çoğumuz yabancı dizi ve sinemaları dijital yayın platformlarından ya da farklı internet siteleri üzerinden izliyoruz. Bu tıp görüntülerin altyazıları gömülüdür. Fakat öbür bir kaynak üzerinden yabancı lisanda bir görüntü indirdiğiniz vakit harici bir altyazı belgesine gereksiniminiz vardır. Bu altyazı evrakları birçok vakit .srt uzantılı SRT formatında kullanıcılara sunulurlar.

SRT belgeleri, altyazı için en yaygın kullanılan formattır. Bu cins altyazı evraklarını hazır olarak bir kaynaktan indirebilir, açarak düzenleyebilir, hatta kendiniz bir tane oluşturabilirsiniz. Biraz karmaşık görünse de aslında SRT altyazı belgesi oluşturmak son derece kolay bir süreçtir. Gelin SRT evrakı nedir, nasıl oluşturulur, nasıl açılır üzere merak edilen soruları tüm bilgileriyla inceleyelim.

SRT evrakı nedir?

.srt uzantılı SRT evrakı, yabancı lisandaki görüntüler için gerekli olan harici altyazı belgelerinde en yaygın kullanılan belge format biçimidir. Yani bu belge, görüntü içine gömülü bir altyazı değildir. Fakat SRT evrakındaki bir altyazı, üçüncü taraf programlar kullanılarak görüntü içine gömülebilir.

SRT evrakı nasıl açılır?

• Formül #1: Metin biçiminde SRT evrakı açma
  • Formül #2: VLC Media Player’da SRT evrakı açma
Prosedür #1: Metin biçiminde SRT evrakı açma:

• Adım #1: Açmak istediğiniz SRT belgesi üzerinde sağa tıklayın.
  • Adım #2: bir arada Aç seçeneğine tıklayın.
  • Adım #3: Not Defteri uygulamasını seçin.
    • Farklı bir metin düzenleyici uygulama da seçebilirsiniz.
  • Adım #4: SRT evrakı metin biçiminde açılacak.
  • Adım #5: Dilerseniz düzenleme yapabilirsiniz.
SRT belgenizin içeriğini metin biçiminde görüntülemek için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Not Defteri ya da gibisi bir metin düzenleyici uygulama ile SRT belgesini açtığınız vakit belge üzerinde dilediğiniz üzere değişiklik yapabilirsiniz. Bu tıp değişiklikler yapmadan evvel belgeyi yedeklemiş olduğunuzdan emin olun.

Metot #2: VLC Media Player’da SRT evrakı açma:

• Adım #1: Buradan VLC Media Player programını indirin ve konseyimi tamamlayın.
  • Adım #2: SRT belgesindeki altyazının uyumlu olduğu görüntüyü VLC üzerinden açın.
  • Adım #3: Alt Yazı menüsünü açın.
  • Adım #4: Alt Yazı Belgesi Ekle seçeneğine tıklayın.
  • Adım #5: Açmak istediğiniz SRT evrakını seçin.
  • Adım #6: SRT belgesindeki altyazı, görüntü ile birlikte oynatılmaya başlayacak.
SRT belgesini VLC Media Player üzerinden açmak için üstteki adımları izlemeniz kâfi. SRT belgeleri aslına bakarsanız görüntü için gerekli altyazıları barındırdığı için VLC ile açmak, kullanıcıyı direkt olarak sonuca gdolayır. VLC Media Player ile açtığınız SRT evrakı üzerinde rastgele bir düzenleme yapamazsınız, sırf içeriği görüntülersiniz.

Windows’ta SRT evrakı nasıl oluşturulur?

• Adım #1: Not Defteri uygulamasını açın.
  • Adım #2: Birinci altyazı dizisi numarası olarak 1 yazın ve alt satıra geçin.
  • Adım #3: saat:dakika:saniye,milisaniye – -> saat:dakika:saniye,milisaniye halinde başlangıç ve bitiş vaktini yazın.
  • Adım #4: Alt satıra geçin.
  • Adım #5: Birinci altyazıyı yazın.
    • Altyazıların azamî 2 satır ve 32 karakter olması öneriliyor.
  • Adım #6: İki kere Enter tuşuna basarak öteki altyazı dizinine geçin.
  • Adım #7: Altyazı tamamlanana kadar bu adımları tekrar edin.
  • Adım #8: Evrak menüsünü açın.
  • Adım #9: Farklı Kaydet seçeneğine tıklayın.
  • Adım #10: Kayıt formatı olarak .srt uzantılı SRT seçin.
  • Adım #11: Belgenin kaydedileceği klasörü seçin.
Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda Not Defteri uygulaması üzerinden SRT belgesi oluşturmak için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Birinci defa bu cins bir belge oluşturuyorsanız hayli zorlanabilirsiniz. Lakin vakit ortasında epeyce daha hızlanacak ve en kuvvetli belgeleri bile kolaylıkla hazırlayabileceksiniz.

MacOS’ta SRT evrakı nasıl oluşturulur?

• Adım #1: TextEdit uygulamasını açın.
  • Adım #2: Birinci altyazı dizisi numarası olarak 1 yazın ve alt satıra geçin.
  • Adım #3: saat:dakika:saniye,milisaniye – -> saat:dakika:saniye,milisaniye formunda başlangıç ve bitiş vaktini yazın.
  • Adım #4: Alt satıra geçin.
  • Adım #5: Birinci altyazıyı yazın.
    • Altyazıların azamî 2 satır ve 32 karakter olması öneriliyor.
  • Adım #6: İki sefer Enter tuşuna basarak öteki altyazı dizinine geçin.
  • Adım #7: Altyazı tamamlanana kadar bu adımları yine edin.
  • Adım #8: Belge menüsünü açın.
  • Adım #9: Farklı Kaydet seçeneğine tıklayın.
  • Adım #10: Kayıt formatı olarak .srt uzantılı SRT seçin.
  • Adım #11: Belgenin kaydedileceği klasörü seçin.
MacOS işletim sistemine sahip bilgisayarınızda TextEdit uygulaması üzerinden SRT belgesi oluşturmak için üstteki adımları izlemeniz kâfi. Birinci kere bu tıp bir belge oluşturuyorsanız oldukça zorlanabilirsiniz. Lakin vakit ortasında epey daha hızlanacak ve en kuvvetli evrakları bile kolay kolay hazırlayabileceksiniz.

Altyazı belgeleri için kullanılan en yaygın format olan .srt uzantılı SRT evrakı nedir, nasıl açılır, nasıl oluşturulur üzere merak edilen soruları yanıtladık ve uygulayabileceğiniz alternatif yollardan bahsettik. SRT belgesi oluşturmak zahmetli bir süreçtir fakat vakit içinde alışacağınızdan emin olabilirsiniz.