Temp Klasörü Nedir, Nasıl Açılır, Silinebilir mi?

Epiclife

Member
Bilgisayarınızda bulunan birtakım klasör ve evraklar devamlı göz önündedir, kimileri ise geri planda kalırlar lakin doldukları ya da sayıları arttığı vakit performans sorunu yaratabilirler. Temp klasörü de bunlardan bir tanesi. Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda bulunan Temp klasörü ortasında bilgisayarınızdaki uygulamalara ilişkin önbellek evraklarını, yedek evrakları ve çerezleri barındırır.

Birçok vakit Temp klasörü sistem tarafınca otomatik olarak temizlenir lakin devamlı kullandığınız uygulamalara ilişkin belgeler tam olarak silinmediği için klasör vakit ortasında dolar ve performans sorunu yaratacak boyuta ulaşabilir. Tasa etmeyin, bunun da bir tahlili var. Gelin Temp klasörü nedir, ne işe fayda, nasıl açılır yakından bakalım ve silinir mi sorusu üzerinden silinirse ne olur yakından bakılırsalim.

Temp klasörü nedir?

Temp klasörü; Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda bulunan uygulamaların önbellek belgelerini, yedek evraklarını, artık belgelerini ve buna emsal çerezleri barındıran bir sistem klasörüdür. MacOS, Linux, iOS ve Android üzere işletim sistemlerinde de bu tıp klasörler vardır fakat isimleri değişiklik gösterebilir.

Temp klasörü ne işe fayda?

Bilgisayarınızda bir uygulamayı çalıştırdığınız vakit makul bir açılma müddeti vardır. Uygulamaya ilişkin önbellek evrakları, kelam konusu uygulamanın epey daha süratli açılmasını ve kimi süreçleri epeyce daha süratli gerçekleştirmesini sağlar. İşte Temp klasörü, tüm bu önbellek evraklarını barındırır.

Temp klasörü ortasında bulunan önbellek belgeleri, yedek evraklar, artık evraklar ve çerezler yardımıyla bilgisayarınızda kullanmakta olduğunuz uygulama üzerinde her seferinde yeni düzenlemeler yapmanıza gerek kalmaz. Kelam konusu belgelerin büyük bir kısmı temel başlangıç ayarlarını içerdiği için uygulamalar daha süratli açılmaktadır.

Temp klasörü nasıl açılır?

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızdaki Temp klasörü AppData/Local/Temp ya da LocalAppData/Temp pozisyonunda olabilir. Adres üzerinden bulamıyorsanız Windows arama çubuğu ile Temp araması yaparak bilgisayarınızdaki Temp klasörüne ulaşabilirsiniz. Çift tıkladığınızda açabilir ve Özellikler sekmesi üzerinden boyutunu nazaranbilirsiniz.

Temp klasörü silinir mi, silersek ne olur?

Temp klasörü ve ortasındaki evraklar işletim sisteminiz için hayati bir değere sahip değildir, yani gönül rahatlığıyla rastgele bir belge ya da klasörü siler üzere silebilirsiniz. Sildiğiniz vakit bilgisayarınızdaki uygulamalar daha yavaş açılır ve kimi düzenlemeler yapmanız gerekebilir. Fakat yavaş açılma ve düzenlemeler tek sefere mahsus olacaktır zira kelam konusu uygulama yeni önbellek evrakları oluşturacaktır.

Temp klasörü nasıl silinir?

• Adım #1: Temp klasörü üzerinde sağa tıklayın ve silin.
    • ya da
  • Adım #2: Windows Disk Temizleme aracını açın.
  • Adım #3: Silmek istediğiniz evrakları seçin.
  • Adım #4: Silme sürecini tamamlayın.
    • ya da
  • Adım #5: CCleaner ve gibisi bir uygulama indirin.
  • Adım #6: Bilgisayarınızı taratın.
  • Adım #7: Önbellek evraklarını silin.
  • Adım #8: Süreç tamam.
Bilgisayarınızdaki uygulamalara ilişkin önbellek evraklarını barındıran Temp klasörü dolduysa ve artık temizlenmesi gerekiyorsa üstteki adımları uygulayarak klasörü silebilirsiniz. Elle silme süreci sorun yarattıysa Disk Temizleme aracını, şayet hala evraklar kaldığını düşünüyorsanız CCleaner üzere daha kapsamlı bir önbellek temizleme aracını kullanabilirsiniz.

Temp klasörü dolu yahut erişilemeyen bir şoför üzerinde sorunu nasıl çözülür?

Temp klasörü dolu yahut erişilemeyen bir şoför üzerinde sorunu yaşıyorsanız yapacağınız birinci süreç, Temp klasörünü silmek olacaktır. Silmek için üstteki formları kullanabilirsiniz. Bilgisayarınızı bir daha başlatmış olduğunız biçimde sorun devam ediyorsa Windows Sorun Giderme aracını çalıştırabilirsiniz.

Önbellek belgeleri ve çerezler niye saklanıyor?

Temp klasörü ağzına kadar önbellek evrakı, artık evrak, yedek evrak ve çerez olduğu vakit sorun yaratıyorsa niye bu biçimde bir klasör var ve niye bu belgeler saklanıyor diyebilirsiniz. Haklısınız. Karşılık, sizin güzelliğiniz için.

Kullandığınız tüm uygulamalar ve internet tarayıcıları bu çeşit belgeler yaratır ve saklarlar. Bu tıp belgelerin saklanma gayesi, kullanıcıların yaptıkları süreçlere ilişkin sıradan fakat süreç suratını etkileyen belgelerin her seferinde bir daha oluşturulmasını engellemektir. Yani bu belgeler olmasa sıradan bir uygulama ya da internet sitesi açma müddeti bile iki katına çıkabilir.

Madem bu belgeler işe yarıyor bu biçimde Temp klasörünün dolu olması niye sorun yaratıyor derseniz aslında sorun yok. Bilgisayarınızın RAM gücü yeterliyse ve dahili belleğiniz bu tıp bir evrak kalabalığını kaldıracak kadar genişse Temp klasörünün dolup taşması sorun yaratmaz. Fakat gereğince kuvvetli bir işlemciye sahip olmayan bilgisayarlarda dolu bir Temp klasörü, direkt olarak performans kaybı yaratacaktır.

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızdaki uygulamaların önbellek evraklarını saklayan Temp klasörü nedir, ne işe fayda, nasıl açılır, silinebilir mi ve nasıl silinir üzere merak edilen soruları yanıtlayarak bu klasör hakkında bilmeniz gereken ayrıntılardan bahsettik.