Windows 11’e Kapalılık Kontrolü Geliyor

Epiclife

Member
İnternette klasik bir latife vardır, “beni izleyen FBI ajanı” diye. Her ne kadar bu gerçek olmasa da nitekim donanımınız aracılığıyla sizleri izleyebilecek makûs maksatlı beşerler olabilir. Windows 11, bu probleme tahlil getirmeyi hedefliyor.

Microsoft, şu anda test aşamasında olan ve son vakit içinderda hangi uygulamaların web kameranız üzere hassas donanım kesimlerine eriştiğini görmenize imkan tanıyan pak ve yeni bir kapalılık aracını test ediyor.

Windows 11’e Kapalılık Kontrolü özelliği geliyor

Windows 11’in test edilen Gizlilik Denetimi özelliği, Microsoft’un Kurumsal ve İşletim Sistemi Güvenliğinden Sorumlu Lider Yardımcısı David Weston tarafınca Twitter’da paylaşıldı. Bu paylaşılan arayüze nazaran mikrofon ve kamera üzere donanımlarınızın hangi programlar tarafınca en son ne vakit kullanıldığını gorebileceksiniz.

Bu sayede sizin kullanmasınız haricinde bir tarih yahut saatte kullanıldığını görürseniz izlenildiğinizi fark edebileceksiniz. Saklılık Kontrolü denetim paneline Ayarlar > Saklılık ve güvenlik > Uygulama izinleri kısmından ulaşabileceksiniz ve potansiyel olarak şüpheli rastgele bir aktifliği denetim etmek için kullanabileceksiniz.

Ayrıca bireylerinize erişen uygulamalar yahut konumunuz, telefon görüşmeleri ve daha fazlasıyla ilgili detaylar hakkında bilgi de alabileceksiniz. Her durumda kullanıcıya, kelam konusu donanıma yahut fonksiyona yapılan erişimin tam saati ve tarihi de bildiriliyor. Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Windows 11’in bu yeni özelliği kullanışlı mı? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı lütfen unutmayın.