Windows’ta Yüksek CPU (İşlemci) Kullanımı Nasıl Azaltılır?

Epiclife

Member
Windows işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıcıları vakit zaman aygıtlarının yavaşladığından şikayet ederler. Her bilgisayar kimi vakit bu cins durumlar yaşayabilir. Bunun en büyük sebebi, yüksek CPU kullanmasıdır. Yüksek CPU kullanmasının ise bir epeyce farklı sebebi olabilir. Bir program işlemciyi fazla yorabilir, bir virüs niçiniyle bu durum yaşanıyor olabilir ya da sıradan bir ayar değişikliğine gereksinim duyuluyordur.

Windows işletim sisteminde yüksek CPU kullanması sorunu nasıl çözülür sorusunun cevabından evvel bakmanız gereken, CPU kullanım yüzdenizdir. Bilgisayarınızın işlemcisinin harıl harıl çalışmasına niye olacak bir oyun ya da yazılım çalıştırmıyorsanız ve buna karşın yüksek CPU kullanması devam ediyorsa uygulayabileceğiniz birtakım metotlar var. Gelin tüm bilgileriyla bakılırsalim.

Yüksek CPU kullanması yol açar?

İşlemci olarak da anılan bilgisayarınızın merkezi süreç ünitesi CPU, yazılım komutlarını işleyerek kelam konusu yazılımın çalışmasını sağlar. Yani bir yazılım ne kadar epey komut gönderiyorsa CPU kullanması da o kadar artar. Bu cins bir yazılım ya da oyun çalıştırıyorsanız yüksek CPU kullanması olağandır lakin standart bir kullanımda bir yüksek CPU ile karşılaşıyorsanız bir sorun var demektir.

CPU yüzde kaç olmalı?

Ctrl + Shift + Esc tuş kombinasyonunu kullanarak açabileceğiniz nazaranv Yöneticisi sayfası üzerinden çalışan tüm uygulamaları ve uygulamaların kullandıkları CPU kıymetini nazaranbilirsiniz. Standart kullanımda azamî CPU %20 – %60 içinde olmalıdır. Şayet hayli daha yüksek işlemci gücü gerektiren bir yazılım ya da oyun çalışıyorsa %80 hatta %100 olabilir.

Yüksek CPU kullanması azaltma biçimleri:

• Formül #1: Yüksek CPU kullanan programların çalışmasını sonlandırın.
  • Metot #2: Şoförleri güncelleyin.
  • Sistem #3: Windows kararlılık meselelerini düzeltin.
  • Yol #4: Kayıt Defteri Düzenleyicisi ayarlarını değiştirin.
  • Yol #5: Kapsamlı bir antivirüs taraması gerçekleştirin.
  • Prosedür #6: P2P paylaşımını devre dışı bırakın.
  • Sistem #7: Windows bildirim ayarlarını değiştirin.
Prosedür #1: Yüksek CPU kullanan programların çalışmasını sonlandırın:

• Adım #1: Ctrl + Shift + Esc tuş kombinasyonu ile misyon Yöneticisi’ni açın.
  • Adım #2: Yüksek CPU kullanan uygulamaları tespit edin.
  • Adım #3: Sonlandırmak istediğiniz programın üzerine tıklayın.
  • Adım #4: Ekranın sağ alt köşesinde bulunan vazifesi Sonlandır butonuna tıklayın.
Yüksek CPU kullanan uygulamaları kapatmak, CPU azaltmanın en tesirli tekniğidir. Bu programlardan kimileri var iseyılan olarak başlatılıyor olabilir ya da siz farkında olmadan çalışıyor olabilir. Alternatifleri var ise yüksek CPU kullanan programı silmeyi düşünebilirsiniz.

Sistem #2: Şoförleri güncelleyin:

• Adım #1: Aygıt Yöneticisi’ni açın.
  • Adım #2: Güncellemek istediğiniz şoför üzerinde sağa tıklayın.
  • Adım #3: Sürücüyü Güncelleştir seçeneğine tıklayın.
  • Adım #4: Bilgisayarınıza göre değişen bir sonunda şoför güncellenecek.
    • ya da
  • Adım #5: Buradan Driver Easy programını indirin.
  • Adım #6: Programı çalıştırın.
  • Adım #7: Artık Tara butonuna tıklayın.
  • Adım #8: Var olan tüm yenileştirmeler yapılacak.
Bilgisayar bileşenlerinizin hakikat çalışmasını sağlayan şoförlerin aktüel olmaması da yüksek CPU kullanmasına niye olabilir. Birden fazla durumda şoförler Windows ile bir arada otomatik olarak güncellenir. Lakin birtakım durumlarda üstteki adımları izleyerek elle güncelleme gerekebilir. Driver Easy programını kullanarak tüm güncellemelerin tek tuşla yapılmasını da sağlayabilirsiniz.

Yol #3: Windows kararlılık problemlerini düzeltin:

• Adım #1: Buradan Reimage programını indirin.
  • Adım #2: Programı çalıştırın.
  • Adım #3: Tarama başlatın.
  • Adım #4: Sorun tespit edildiyse Start Repair butonuna tıklayın.
Windows kararlılık sıkıntılarını tespit etmek ve çözmek için Reimage üzere bir program kullanmak en başarılı kararı verecektir. Bu tıp kararlılık meseleleri, yüksek CPU kullanması başta olmak üzere bir fazlaca sorunun ana sebebi olabilir.

Prosedür #4: Kayıt Defteri Düzenleyicisi ayarlarını değiştirin:

• Adım #1: Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açın.
  • Adım #2: HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServicesTimeBroker adresine gidin.
  • Adım #3: Start evrakı üzerinde sağa tıklayın.
  • Adım #4: Değiştir seçeneğine tıklayın.
  • Adım #5: Bedeli 4 olarak girin.
  • Adım #6: Değişikliği kaydedin.
  • Adım #7: Bilgisayarı bir daha başlatın.
Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ndeki yanlışlı pahalar de yüksek CPU kullanmasına niye olabilir. Üstteki adımları izleyerek Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ndeki kimi ayarları değiştirebilirsiniz. Sorun büyük oranda çözülecektir.

Usul #5: Kapsamlı bir antivirüs taraması gerçekleştirin:

Bilgisayarınızın yüksek CPU kullanmasına sahip olmasının sebebi bir virüs ya da makûs emelli yazılım olabilir. Muteber bir antivirüs yazılımı kullanarak kapsamlı bir antivirüs taraması gerçekleştirin. En ufak kuşku taşıyan tüm evrakları sildiğinizden emin olun.

Yol #6: P2P paylaşımını devre dışı bırakın:

• Adım #1: Windows Ayarlar sayfasını açın.
  • Adım #2: Yenileştirme ve Güvenlik sayfasını açın.
  • Adım #3: Gelişmiş Ayarlar sayfasını açın.
  • Adım #4: Teslim Uygunlaştırma sayfasını açın.
  • Adım #5: Başka Bilgisayarlardan İndirmelere Müsaade Ver seçeneğini pasif hale getirin.
P2P paylaşımı demek, bilgisayarınız daha evvel indirilen güncelleştirmeleri mahallî ağınızdaki ya da internetteki öbür aygıtlara gönderebilir demektir. Bunun manası olağan olarak hayli yüksek CPU kullanmasıdır. Bu özelliği kapatarak CPU kullanmasını azaltabilirsiniz.

Metot #7: Windows bildirim ayarlarını değiştirin:

• Adım #1: Windows Ayarlar sayfasını açın.
  • Adım #2: Sistem sayfasını açın.
  • Adım #3: Bildirimler sayfasını açın.
  • Adım #4: Bildirimleri kapatın.
niye olduğu tam olarak bilinmese de Windows bildirimlerinin yüksek CPU kullanmasına niye olduğu biliniyor. Windows bildirimlerini kapatarak CPU kullanmasını azaltabilirsiniz. kimi vakit tesirli bir usul olmayabilir lakin bir daha de denemeye kıymettir.

Windows işletim sistemine sahip bilgisayarlarda yüksek CPU kullanması nasıl azaltılır sorusunu yanıtladık ve uygulayabileceğiniz CPU azaltma formlarından bahsettik. Şayet hiç bir yol işe yaramıyorsa tahminen yeni bir işlemci almanın vakti gelmiş olabilir.